Вища освіта в Канаді: у чому різниця між коледжами та університетами?

Статьи

Вища освіта в Канаді: у чому різниця між коледжами та університетами?


Канада - один із найпопулярніших напрямків для українських студентів, адже канадська освіта одна із найякісніших у світі, та й іноземців там люблять.  Сьогодні Розбираємося в різниці між коледжами та університетами в Канаді і визначаємо, куди краще їхати вчитися іноземному студенту.

Отримати вищу освіту у Канаді можно у двох типах навчальних закладів - у коледжах та університетах. Знаємо, що українські студенти мають упереджене ставлення до коледжів через асоціації із вітчизняними професійними училищами і вважають університети кращим вибором.

Відразу скажемо, що всі упередження можна відкинути - канадська система освіти грунтовно відрізняється від української. Тут не вважається чимось недостойним отримувати, наприклад, професію машиніста, електрика або масажиста, та й навчання в коледжі тут не менш популярне, ніж освіта в університеті.

Зрозуміло, що між коледжами та університетами є відчутна різниця. Порівнювати їх ми будемо за такими критеріями:

 • Програма навчання
 • Вимоги до вступу
 • Розміри, кампуси і кількість студентів
 • Вартість навчання та проживання

Програма навчання

Коледж. Програма в коледжах Канади на 100% прикладна. Всі зусилля і фінансові потоки коледжів йдуть на те, щоб підготувати для студентів практичну дослідницьку базу і навчити їх професії у польових умовах. Канадські студенти дуже багато часу проводять не в класах, а в лабораторіях і на підприємствах, де отримують практичний досвід роботи.

Завдання коледжу - навчити студентів професії і випустити фахівців, які вже на наступний день будуть готові вийти на роботу.

Зазвичай в коледжах Канади студенти вивчають прикладні галузі - техніку, різні мистецтва, туризм, здоров'я, готельний бізнес, медицину, менеджмент і т.д.

Тривалість навчання в канадському коледжі від 1 до 4 років залежно від програми: дипломні програми в середньому тривають 1-2 роки, на отримання сертифіката студент витратить у середньому 1 рік, освіта бакалавра триває стандартних 3-4 роки, а тривалість co-op - програми оплачуваних стажувань для студентів - може тривати від 2 до 8 місяців.

Як бачите, з академічних ступенів в коледжі можна отримати тільки ступінь бакалавра, з яким потім можна вступати до університету. Ступінь бакалавра канадського коледжу нічим не поступається бакалавру, отриманому в університеті.

Університет. Освіта в канадському університеті - це академічна освіта. Тут студенти отримують ґрунтовні теоретичні знання, беруть участь в наукових дослідженнях і розробках.

Навчання може тривати від 3 до 11 років: для отримання ступеня бакалавра потрібно 3-4 роки, магістра - ще 2-3 роки, для закінчення докторантури - ще 4 роки.

У цілому програма університетів Канади більш комплексна і об'ємна. Якщо в коледжі студент досконало опановує конкретну професію, то студенти канадських університетів вивчають не тільки свою, а й суміжні дисципліни, розвивають вміння аналізувати дані, управлінські навички і отримують всебічну освіту.

В університетах можна вивчати математику, інженерну справа, юриспруденцію, медицину, комп'ютерні науки тощо.

Вимоги до вступу

Номінальні вимоги до вступу в коледж чи університет в Канаді для іноземців приблизно однакові. Абітурієнта просять надати:

- заяву або реєстраційну форму (їх зазвичай можна знайти на сайті вишу)

- атестат

- диплом бакалавра (під час вступу на магістратуру в університет або післядипломну програму в коледж)

- сертифікат TOEFL (у середньому мінімум 80 балів для коледжу і 88 балів для університету) або IELTS (не менше 6 балів для коледжу, 6,5 балів для університету)

- мотиваційний лист та рекомендації викладачів

В університетах більше уваги приділяється балам за профільними дисциплінами в атестаті або бакалаврському дипломі. Чим вище ці бали та середній бал диплому, тим більше шансів у іноземного студента потрапити в канадський виш. Як результат, в коледж студентам вступити простіше.

Не потрібно нехтувати і рекомендаціями - для канадських ВНЗ це не порожній звук, а хороша рекомендація від куратора або роботодавця може стати вагомим аргументом за прийом студента до вищого навчального закладу в Канаді.

Ще одна особливість - в більшості рейтингових університетів в Канаді іноземним студентам (українським зокрема) необхідно пройти підготовчу програму тривалістю до 1 року. Причина в різниці шкільних програм і відмінність українського і канадського атестатів.

Розміри, кампуси і кількість студентів

В цілому в Канаді університети масштабніше, ніж коледжі - там вчиться більше студентів, вони мають більше кампусів, з більш просторими територіями та аудиторіями.

Найбільше різниця відчувається в розмірі класів. В університеті студенти вчаться величезними потоками; їм складно отримати увагу від викладача, так і в цілому налагодити із ним діалог. Дуже великий акцент тут робиться на самостійному навчанні та взаємодії з одногрупниками.

А ось в коледжах студенти навчаються невеликими групами, вони тісно взаємодіють з викладачами та іншими студентами, постійно працюють над спільними проектами і можуть легко отримати зворотній зв'язок за результатами свого навчання.

Вартість навчання та проживання

Коледж. Ціна за рік навчання в коледжі для іноземців в середньому становить 11-15 тисяч канадських доларів. Практично у всіх канадських коледжах є свої резиденції, які обійдуться додатково в 6 - 7 тисяч CAD на рік.

Університет. Освіта в університеті Канади у середньому коштує від 15 до 25 тисяч CAD. Це відчутно дорожче, ніж навчання в коледжі, але дешевше, ніж навчання в вузах того ж рангу в США або найрейтинговіших вузах Європи. 

В рамках одного ВНЗ ціна на навчання може сильно змінюватися в залежності від спеціальності.

Що обрати: коледж чи університет в Канаді?

Коледж. Це варіант для тих студентів, яким важливо отримати професію і практичні знання, які можна прирівняти до досвіду роботи. Наприклад, в канадському коледжі можна вивчити програмування, HR-менеджмент, отримати професію в сфері авіації, біології, медицини, музики, журналістики і т.д.

Переваги коледжів Канади:

 • практична і професійна спрямованість навчання
 • з дипломом коледжу легше знайти роботу відразу після випуску
 • нижче вимоги для вступу і менший конкурс
 • дешевше навчання
 • сертифікати і післядипломні програми на 1-2 роки

Університет. Якщо ваша мета - отримати більш престижну і комплексну освіту, яка дозволить у подальшому міняти сфери діяльності, а також займатися наукою і викладати, то вам більше підійде університетська освіта.

Переваги університетів Канади:

 • наукова спрямованість навчання
 • насичене життя в кампусі
 • престижність і великі професійні перспективи
 • навчання в топових канадських вишах дешевше, ніж в рівноцінних вишах США
 • можливість отримувати стипендію, навчатися за обміном, займатися дослідженнями та інноваціями

Коледж + університет. Вчитися в канадських університетах дорого, це факт. Але можна здобути вищу освіту в Канаді і дешевше. В канадських коледжах діють програми трансферу в партнерські університети. Схема дуже проста - студент отримує ступінь бакалавра в коледжі, а потім із ним вступає до магістратури за тою ж або суміжною спеціальністю в університет.

А як щодо цінності дипломів?

Бакалаврські дипломи коледжів і університетів мають однакову цінність; також на значущість канадського диплому не впливає статус навчального закладу - тут значення мають тільки досягнення студента.

Якщо говорити про роботодавців, то у виборі фахівців вони більше цінують диплом коледжу, ніж університету, так як з коледжу студенти приходять вже повністю готовими до роботи. Щоб отримати роботу з університетським дипломом, студенту бажано мати досвід роботи.

А от на позиціях менеджерів та керівників переваги будуть у спеціалістів із університетським дипломом, так як навчання в університеті передбачає більш комплексну міждисциплінарну освіту, яка цінується на управлінських посадах. Також диплом університету необхідний для старту наукової кар'єри або викладання.

У підсумку виходить, що вибір між коледжем і університетом залежить не від престижності і навіть не від ціни (завжди можна знайти виші дешевше), а від цілей студента.

Якщо мета - отримати професію і реальні практичні знання, які відразу ж можна використовувати в роботі - то вибирати варто однозначно коледж. Якщо ж основне завдання отримати комплексне освіту, освоїти методології і взяти участь в серйозних наукових розробках, зверніть увагу на університети.

Канадська освіта побудована так, щоб студент завжди отримував те, за чим він прийшов до вишу, так що тут ви завжди будете у виграші!